Bibliatancerzy.pl

Sekret fenomenalnej pracy pleców - Tańcz plecami jak Sasha Kondrashova

Pewnego dnia jedna z moich tancerek przysłała mi 11 zdjęć. Była na nich szczęśliwa jak nigdy. To, co wysłała zdecydowanie przyczyniło do jej sukcesu na turnieju.

Ale zacznijmy od początku

Oprócz poprawy motorycznej pracy jej ciała poprosiła mnie o coś innego niż zwykle proszą tancerki. Chciała, abyśmy przygotowali jej ciało do spełnienia skrytego marzenia o którym nie wiedział do tej pory nikt…

 Tym marzeniem był projekt sukienki, w której zawsze chciała zatańczyć tak jak Andra Vaidilaite czy inne tancerki ze światowym poziomem pracy łopatek. Klaudia była szczuplą tancerką, ale nigdy nie miała zarysowanych mięśni na plecach. Podjąłem rękawicę i powiedziałem ze jesień zdąrzymy.

Inwestujesz w przepiękną kreację, za którą wydajesz fortunę. Niezrównaną, lśniącą kamieniami z firmy zza wschodniej granicy, czy skrojoną idealnie w twoim ulubionym odcieniu, doskonale komponującą się z Twoimi nowymi butami – dokładnie taką, jaką zawsze chciałaś. Wyjątkową, niepowtarzalną, zapowiadającą, kto tym razem zdobędzie złote trofeum.  Pojawiasz się na sali, myśląc: ,,Tak, dziś to my wygramy te Competition”. 

Gdybym miał wyróżnić dwa kluczowe obszary mięśniowe, które przyczynią się do twojego triumfu, wskazałbym na pośladki i mięśnie pleców. 

Ale co z centrum? 

To niezbędny element, tak fundamentalny do tańca jak powietrze do oddychania, a te dwa obszary – plecy i pośladki – to twoje tajne narzędzia na drodze do zwycięstwa na każdym parkiecie.

Omówimy pośladki przy okazji innego wpisu, a teraz skupimy się na plecach.

Twój bilet do wygranej!

Mięśnie pleców, ze względu na ich lokalizację i funkcję, są kluczowe dla prezencji waszej pary w pozycjach od pasa w górę. 

Z jednej strony zapewnią ci niezwykłą elastyczność i zgięcia w odcinku piersiowym jak u Khrystyny Moshenskiej, z drugiej piękną postawę zarówno w standardzie jak i łacinie.

 Dodatkowo plecy przyciągną spojrzenia sędziów skierowane na twój numer startowy. 

Ten sam numer, który wiedzą, że powinni zanotować, a potem uhonorować skreśleniem od następnej rundy. Albo na Twoich pięknych plecach.

Twoje piękne plecy nie pozostawią niczyjego wzroku osamotnionego, będzie podążać za Tobą aż do upragnionego finału.

Dziś skupimy się na plecach Sashy Kondrashovej, które ostatnio zrobiły imponujący postęp, zarówno pod względem motorycznym jak i estetycznym.

 

UK Open 2020

Cofnijmy się do roku 2020, kiedy Sasha występowała na UK Open. Analizując jej występ z perspektywy pracy pleców, już wtedy było to dość imponujące. Co prawda, szczegółów nie było zbyt wiele, a momentami plecy Sashy mogły wydawać się płaskie. Niestety, w 2020 roku zdarzały się momenty w choreografiach, gdzie łopatki nie działały poprawnie lub po prostu odstawały od pleców w niektórych elementów choreografii.

Plecy Sashy w tym okresie jej kariery były także węższe, co optycznie nie pomagało w redukcji talii (oczywiście jej talia jak widzimy, od początku była wąska).

Blackpool 2021

Szczegółów na plecach nadal nie było zbyt wiele, jednak praca łopatek zbliżała się znacząco do ideału. Widać, że plecy Sashy zyskały nieco na sile. Elementy choreografii, w których Sasha musiała wykorzystać łopatki, na wielu nagraniach prezentowały się z większą dynamiką, co przekładało się na bardziej satysfakcjonujący odbiór.

Assen 2022

Znaczący postęp w szczegółowości wyglądu pleców zauważalny był w 2022 roku, kiedy natrafiłem na pierwsze nagrania, na których Sasha wykazuje wyraźnie zdefiniowane mięśnie obłe i mocniej podkreślony mięsień romboidalny, co tworzy estetycznie atrakcyjny wzór diamentu na jej plecach. Podobnym diamentem ze znanych tancerek mogła się pochwalić Andra Vaidilaite.

Niestety, w decydującym momencie, kiedy Sasha prezentowała swój taniec w finale, jej plecy nie wydawały się już tak wyraziste. Przypuszczam, że mogło to wynikać z niedostatecznego dostarczenia pewnych składników odżywczych, takich jak węglowodany, podczas trwania turnieju. To mogło sprawić, że jej mięśnie zaczęły prezentować się mniej trójwymiarowo i bardziej płasko. Oczywiście dalej została fenomenalna plastyczność kręgosłupa oraz praca łopatek.

2023 UK Open - samba​

To był moment, kiedy bez wahania mogłem stwierdzić, że to jedne z najbardziej imponujących pleców, jakie kiedykolwiek zaobserwowałem na parkiecie pod względem ruchomości. Niesamowita praca mięśni obłych, estetyczne zarysowanie najszerszych mięśni grzbietu, które kreują urokliwą sylwetkę Sashy z optycznie wąską talią. Elastyczność odcinka piersiowego kręgosłupa też na zdecydowanie wyższym poziomie, w porównaniu do lat 2020 czy 2021. Przyglądając się nagraniu w zwolnionym tempie, analizując je klatka po klatce, mogę z całą pewnością przypuszczać, że zakres rotacji kręgosłupa jest bliski maksymalnemu. Jest to niezmiernie rzadko spotykane u tancerek, które posiadają zdefiniowane plecy. Zazwyczaj pełnym zakresem rotacji mogą pochwalić się jedynie tancerki bez wyraźnie zarysowanych mięśni pleców, co zwykle kosztuje je nieco szybkości w elementach, gdzie na przykład wykorzystują “haczyk/zaczep partnera” i generują dodatkowe przyspieszenie z pleców. Tutaj jednak mamy do czynienia z sytuacją odmienną, co stanowi wyjątek na tle pozostałych tancerzy w kategorii amatorów w stylu latynoskim.

Plecy Sashy: Odkrywamy Mięśnie, które Kreują Mistrzowski Taniec

Jakie mięśnie w ostatnich latach doszły do perfekcji u Sashy, patrząc na to, jak jej plecy poruszają się na parkiecie?

Zaczniemy od tych, które są dla nas widoczne, czyli powierzchownych. Tu prym wiedzie mięsień czworoboczny, który zauważalnie nabierał formy. Czym jest ten mięsień? No, często mówimy o nim po prostu “kaptur”. Składa się z trzech części, a większość tancerzy ma rozbudowaną głównie górną część. Środkowa i dolna część są często zaniedbane, przez co mięsień ten nie wygląda tak, jak powinien i nie tworzy tego charakterystycznego diamentu na plecach. Ale są one kluczowe! Właśnie środkowa i dolna część mięśnia czworobocznego gwarantują doskonałą prezentację na parkiecie, ponieważ ściągają łopatki do kręgosłupa i opuszczają je w dół.

A gdy unosisz ręce ku górze? No cóż, mięsień czworoboczny jest również za to odpowiedzialny! Dlatego rozwijając środkową i dolną część tego mięśnia, możesz poprawić dynamikę swoich pozycji, niezależnie od tańca. A osłabiony mięsień czworoboczny? To bilet do dysbalansu mięśniowego i potencjalnych kontuzji, więc warto na niego zwrócić uwagę.

U Sashy, zauważalna jest także praca mięśni obłych, które nabrały estetycznie atrakcyjnych kształtów. Te mięśnie są kluczowe do utrzymania prawidłowej postawy, współpracują z innymi mięśniami pleców i tułowia, aby zapewnić odpowiednią pozycję pleców i stabilność kręgosłupa. Opuszczają one podniesione ramię, tworząc mocny antagonizm dla mięśnia naramiennego, czyli naszych barków – idealny sprzymierzeniec dla każdego tancerza, kiedy twoje barki zaczynają błądzić niekontrolowanie w stronie uszu.

Rozważmy również inne mięśnie, bez których taniec Sashy z pewnością nie byłby tak spektakularny.

Zerknijmy jeszcze na inne mięśnie, które bez wątpienia wpływają na spektakularność tańca Sashy. Mięsień, którego nie widać, ale z całą pewnością jest rozwinięty u Sashy i u Salvo, to mięsień wielodzielny. Jest to mięsień o bezpośrednim połączeniu z kręgosłupem, dlatego jest niezwykle istotny dla każdego tancerza.

 

Dodatkowo, mięsień równoległoboczny oraz dźwigacz łopatki są u niej w doskonałej formie. W połączeniu z wcześniej wspomnianymi mięśniami odpowiedzialnymi za pracę łopatek, tworzą tę magiczną mieszankę, która sprawia, że ich praca pleców na parkiecie jest, moim zdaniem, najlepsza w ich kategorii.

ZOBACZ JAK PRACOWAŁEM Z PÓŁFINALISTĄ BLACKPOOL!

Co łączy Sashe i Klaudie?

Powracając do tematu mojej tancerki, z którą zaczęliśmy dzisiejszą dyskusję, pomimo różnic w poziomie, na jakim są Sasha i Klaudia, obie dzielą jedną wspólną cechę. Obie prezentują fenomenalne plecy w sukienkach z odkrytymi plecami. To właśnie takie zdjęcia z plecami z pierwszego turnieju w nowej sukience otrzymałem od Klaudii.

Gdy podjąłem wyzwanie, by pomóc jej osiągnąć plecy, o jakich marzyła, byłem pewny, że poradzimy sobie. Ale efekt przekroczył moje oczekiwania. Uważam, że jej plecy, podobnie jak plecy Sashy w kategorii amatorów, mogą stanowić duże wyzwanie dla innych par w kategorii U21 w której zadebiutuje na przyszłorocznych mistrzostwach Polski.

Jakie ćwiczenia, które możesz wykonać w domu, stanowią doskonały początek do pracy nad twoimi plecami?

 

Oto filmy z ćwiczeniem od którego zacząłem pracę z Klaudią nad idealną prezencją pleców.

Jak poprawić swój taniec o 300 procent w Wakacje? - szkolenie:

ZOBACZ JAK PRACOWAŁEM Z PÓŁFINALISTĄ BLACKPOOL!

Jak poprawić swój taniec o 300 procent w Wakacje? - szkolenie:

Shopping Cart

Otrzymaj link do rejestracji na webinar

Podaj imię nazwisko i adres email, na jaki wyślę Ci link do rejestracji na webinar.

Zapoznałem się z polityką prywatności, wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych i informacje handlowe.

Otrzymaj link do rejestracji na webinar

Podaj imię i adres email na jaki wyślę Ci link do rejestracji.

Zapoznałem się z polityką prywatności, wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych i informacje handlowe.

Aby wygrywać, musisz trenować efektywniej. Zobacz jak!

Podaj imię i adres email na jaki wyślę Ci bezpłatne wideo.

Zapoznałem się z polityką prywatności, wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych i informacje handlowe.